5 Kasım 2009

Tibet'in Gençlik Pınarı

Geçenlerde bir arkadaşımın tavsiye ettiği aşağıdaki kitabı aldım. Adında gençlik pınarı geçtiği için de bir solukta okudum, zaten oldukça çabuk okunan bir kitap. Tabiki ben kendimi biliyorum, hiçbir şeyi uzun yıllar uygulayamam, bir şey hariç o da diş fırçalama. Çok kolay olmasına karşın bu hareketleri (aslında hareket olarak bahsedilmiyor, ayin deniliyor) uzun süreler kesintisiz yapmak bana göre değil gibi düşündüm, yine de denemeye karar verdim. Sonra internetten bir araştırdım ki bu konuyu birçok kişi anlatmış, nerdeyse kitapta yazan herşeyi aktarmışlar okuyucularla. Ben de kısaca değinmek istedim.Peter Kelder’in yazdığı “Tibet’in Gençlik Pınarı” (orijinal adı: Ancient Secret of the Fountain of Youth ) adlı kitapta yer alan, emekli bir İngiliz subayı tarafından Batı’ya aktarılan beş Tibet egzersizinin çok büyük yararları olduğu anlatılıyor. Sağlık için gerekli fiziksel hareketlerin yani sıra beslenme sırları da var.Düzenli yapıldığı taktirde,uzun yaşamak, stresi azaltmak, vucutdaki enerji akışını sağlamak, 7 ana çakra'nın açılması konusunda büyük faydalar sağladığından bahsediliyor. Uzun süre yapanlarda giderek daha enerjik ve genç görünümü sağlıyor. Hatta 'Beyaz saçlarım siyahlaştı', 'Bir haftada gözlerim iyi görmeye başladı', '130 kilodan 88 kiloya indim', 'Romatizmam vardı, yürüyemiyordum, şimdi kilometreler katediyorum', '83 yaşındayım ama belleğim bir gencinki gibi' diyen pek çok kişi olmuş. Kitabı okuyan, uygulayan, faydasını gören falan varsa bana da yazıversin bir zahmet olur mu:))


Başlangıçta her hareketin 3 kez yapılması tavsiye ediliyor. Daha sonra her hafta tekrar sayısını 2 şer arttırarak 21 tekrara ulaşıncaya kadar arttırmaya devam edilmesi öneriliyor.Yani 2.hafta her hareketi 5 kez, 3. hafta 7 kez, 4. hafta 9 kez ve bu şekilde arttırmaya devam ederek 10 hafta sonra her hareketi 21 kere yapabilir duruma gelmeliymişiz. Hareketleri animasyon halini internetten aldım, pek çok sitede var, kaynağı tam olarak belli değil.

Birinci hareket:Faydaları : Dolaşımı geliştirerek varisli damarlar, osteoporoz ve bas ağrılarına iyi geliyor. Her gün yapmak tüm bedeni gençleştiren bir süreci başlatabilir.
Uygulanışı : Kollarınızı iki yana açarak avuç içleriniz yere bakacak şekilde saat yönünde dönün.

İkinci hareket:


Faydaları : Tiroit bezi, böbreküstü bezleri, böbrekler, sindirim organları ve prostat ile rahmi de içine alacak şekilde cinsel organlar ve bezler üzerinde onarıcı bir etkisi var. Arterit, osteoporoz, düzensiz regller, menopoz semptomları, sindirim ve bağırsak sorunları, sırt ağrısı, bacak ve boyunlardaki sertliğe iyi geliyor.
Uygulanışı :
1-Sırtüstü yatarak ellerinizi vücudunuzun yanına koyun.
2-Çenenizi göğsünüze doğru yaklaştırın
3-Bacaklarınızı yere dik olacak şekilde kaldırırken dizlerinizin dik olmasına gayret edin

Üçüncü hareket:

Faydaları : İkinci gibi üçüncü de tiroit bezlerini, böbreküstü bezleri, böbrekleri, sindirim sistemi organlarını ve prostat ile rahmi de içine alarak cinsel organları gençleştiriyor. Menopoza girmiş ve düzensiz veya tembel regl dönemleri geçirme eğilimindeki kadınlar için özellikle iyi.
Uygulanışı :
1-Vücudunuzu dik tutarak dizlerinizin üzerinde durun.Ellerinizi kalçalarınızın altına dayayın
2-Çenenizi göğsünüze yaklaştırın.
3-Başınızı yavaşça mümkün olduğu kadar geriye doğru eğerken,sırtınızı arkaya doğru esnetin.

Dördüncü hareket:


Faydaları : Tiroit bezi, sindirim sistemi, prostat ile rahmi de içine alacak şekilde cinsel organları ve bezleri dolaşım ve lenfatik akış üzerinde canlılık veren bir etkisi var. Karın bölgesini, uylukları, kolları ve omuzları güçlendirir. eğer sinüs tıkanıklığınız varsa bu hareketin burun deliklerinizi açtığını da fark edebilirsiniz.
Uygulanışı :
1-Bacaklarınızı ileriye doğru uzatarak yere oturun.Ayaklarınız hafifçe aralık olsun ve ellerinizi yere koyun
2-Çenenizi göğsünüze doğru eğin.
3-Başınızı mümkün olduğunca arkaya doğru eğin.
4-Kollarınızı düz tutarak ayak tabanlarınızı ve ellerinizi yere basarken dizlerinizi kırın ve gövdenizi yere paralel olacak şekilde havaya kaldırın.Adalelerinizi bir süre kasın ve ardından gevşeyin.

Beşinci hareket:

Faydaları : bağışıklık sistemi üzerinde olumlu etkisi olan dolaşım ve lenfatik akışın geliştirilmesine yardımcı olur. Derin soluk alıp vermeyi, enerji ve canlılığı uyarır. Diğer hareketlerde olduğu gibi özellikle menopoz ve düzensiz regl dönemleri semptomlarını hafifletiyor.
Uygulanışı :
1-Kollarınız dik ve bedeniniz aşağı sarkmış halde ( kobra yılanı ) şeklinde durun. Avuçlarınızı yere koyun. Başınızı yumuşak bir şekilde mümkün olduğu kadar geriye yatırın.
2-Ayaklarınızı ve ellerinizi oynatmadan,kalçanızı yukarıya kaldırın ve vücudunuzla ters v şekli meydana getirin.Çenenizi göğsünüze doğru yaklaştım.

2 yorum:

ev perisi;) dedi ki...

çok güzel hareketler bunlar...;)laba laba lap lap lap...

Latife bir yana gerçekten kendi adıma çok faydalı buldum ve yapmaya başladım bile sağol canım arkadaşım...

Damak Tadı dedi ki...

Nazlışım,yıllar önce başucu kitabım gibiydi..Her sabah işe giderken 10 dk bu hareketlere ayırırdım..Birde gece yatarken yapardım..Görünce şimdi mutlu oldum birden..Ayrıca çok da özleşim canımmmmm..Gönlüne sağlık..


Blogunda muffinlere rastlamak ayrı bir güzellik katmış tatlım..


Sevgiler..